Aktuality - Sharenting - musíme sdílet všechno?
Sharenting – musíme sdílet opravdu všechno?
(Střípky z mediální gramotnosti)
Sharenting označuje nadměrné užívání sociálních sítí ve smyslu přílišného sdílení fotografií ze života dětí. Zpravidla se tento fenomén týká rodičů, případně prarodičů, ale pojďme se na to podívat z poněkud jiné perspektivy.
V nedávné době vyšel na webu Page Not Found článek Apoleny Rychlíkové (zdroj je uveden níže), ve kterém popisuje svůj průnik do hlubin Discordu (platforma, která sdružuje různé zájmové komunity, často ji používají hráči her ke komunikaci mezi sebou, novináři ke kontaktu s publikem apod.). Dostala se až do skupin, ve kterých se čile obchoduje s pornografií a s fotografiemi, jejichž aktéři vůbec netuší, že se jejich fotka ve virtuálním prostoru pohybuje. Některé fotky vznikly vědomě v rámci toho, co si lidé ve vztahu posílají mezi sebou, ale po skončení vztahu se stávají nábojem nebo předmětem obchodu. Další fotky jsou foceny tajně a spousta dalších je volně stažena z internetu, třeba i z facebooku. To, co se s fotkami následně děje a co je na nich zachyceno, není určitě publikovatelné v našem občasníku, nicméně můžete si sami článek dohledat a v nezkrácené verzi přečíst.
Nadměrné sdílení svého života na sociálních sítích má mnoho dopadů. Od těch pragmatických, kdy mohou fotky z dovolené v kombinaci s fotkami domácího interiéru působit jako pozvánka pro zloděje, až po ty psychologické, kdy si sledováním sítí a čekáním na „lajky“ krátíme čas příliš často a stáváme se na sítích závislými.
V každém případě je potřeba myslet na to, že sdílením svých fotek a údajů si tvoříme svou digitální stopu. Fotky, které pošleme do éteru, už nikdy nejsou tak úplně naše a na sociálních sítích si je může leckdo lehce stáhnout. Od doby, kdy do hry vstoupila ještě umělá inteligence, jsou možnosti zneužití fotek mnohem větší. Dají se snáze měnit, rozhýbat, přidávat tělo, odebírat oblečení. Můžete je rozmluvit a vložit jim do úst slova, která jste nikdy neřekli. Dospělí za sebe zodpovídají sami, ale co děti? Kolik jejich fotek pravidelně sdílíte? Jste si jistí, že budou rádi za digitální stopu, kterou jim vytvořili rodiče, škola, zájmové kroužky? Nebude vaše dítě v pozdějším věku díky těm roztomilým fotkám obětí posměchu a v horším případě i šikany?
Přemýšlejme vždycky, když se rozhodneme sdílet svůj život s virtuálním světem, třeba nám za to děti jednou poděkují.
Markéta Kološová, knihovnice
Zdroje:
https://pagenotfound.cz/clanek/sest-tydnu-inkognito-v-hlubinach-ceskeho-discordu
foto: ilustrační (unsplash.com)